Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ke schválení Meziinstitucionální dohody o finanční perspektivě EU na léta 2007 – 2013 Evropským parlamentem

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá schválení Meziinstitucionální dohody o rozpočtové disciplíně a zlepšení rozpočtové spolupráce k finanční perspektivě Evropské unie na léta 2007 – 2013 v Evropském parlamentu dne 17.5. 2005.(10:58, 19.5.2006)

Chápe jej jako potvrzení zodpovědnosti poslanců Evropského parlamentu, bez jejichž souhlasného stanoviska by jednání o finanční perspektivě nebylo možné považovat za ukončené. Tímto se otevírá cesta pro další přípravy na čerpání prostředků z rozpočtu EU od 1.1. 2007 na úrovni členských států, jehož hlavním cílem je napomoci dalšímu ekonomickému růstu nových členských států EU a snižování rozdílů mezi starými a novými členskými státy EU.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR rovněž oceňuje úlohu rakouského předsednictví, které v roli předsedající země Rady EU jednání za členské státy vedlo. Jedná se o první finanční perspektivu EU po jejím rozšíření v roce 2004, na které se České republika a ostatní nové členské státy budou podílet po celou dobu její platnosti. Úspěšný výsledek jednání, probíhající na pozadí intenzivních diskuzí o budoucnosti Evropské unie, potvrdilo akceschopnost EU o 25 členech. Zároveň umožní pokračovat v řešení budoucích výzev, před kterými dnešní Evropská unie stojí.

Dohoda vymezuje klíčové aspekty součinnosti tří evropských institucí během nadcházejícího sedmiletého rozpočtového období. Dialog Rady s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o konečné podobě finanční perspektivy a detailech rozpočtového mechanizmu navázal na dosažení politické dohody na Evropské radě v prosinci 2005. Třístranná jednání probíhala v rámci tzv. trialogů mezi lednem a dubnem tohoto roku, když závěrečné jednání všech tří institucí proběhlo 4. dubna. Schválení textu ze strany Evropského parlamentu na jeho květnovém plenárním zasedání bylo nutným předpokladem pro závěrečné potvrzení textu dohody.

.