Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k vyhoštění senátora Schwarzenberga z Kuby

 

MZV ČR považuje za nepřijatelné včerejší vyhoštění Karla Schwarzenberga, senátora Parlamentu České republiky, který přicestoval na Kubu, aby se setkal se zástupci vnitřní opozice a zúčastnil se shromáždění disidentských skupin. (11:15, 20.5.2005)

Ačkoli senátor Schwarzenberg neporušil žádné kubánské zákony, měl platný pas i vízum, kubánská policie ho spolu s německým poslancem Arnoldem Vaatzem zatkla a následně deportovala ze země, aniž mu byl umožněn kontakt s velvyslanectvím. Kuba také odmítla vydat víza skupině evropských poslanců včetně tří českých europoslanců.

Současná vláda Kuby svým jednáním dlouhodobě porušuje principy mezinárodního práva a elementární diplomatické zvyklosti. Nemá zájem o konstruktivní dialog s EU, o čemž svědčí i skutečnost, že nedávno odmítla vydat vízum náměstkovi ministra zahraničí a dvěma dalším diplomatům. Ukazuje se, že jakoukoli snahu o vstřícnost ze strany Evropské unie chápe režim F. Castra jako ústupek. Výzvy mezinárodního společenství k propuštění nespravedlivě vězněných kubánská vláda zcela ignoruje a pokračuje ve své represivní politice.

MZV ČR bude nadále pozorně sledovat průběh dnes začínajícího setkání zástupců politické opozice v Havaně a postup kubánských úřadů. Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář pozval na dnešní den na MZV kubánskou Chargé d´Affaires v Praze, aby vyjádřil ostrý protest proti postupu kubánských úřadů.

.