Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k výsledkům francouzského referenda

 

Výsledek francouzského referenda je vážnou komplikací, ale přes překvapivou převahu odpůrců ústavy není zapotřebí vyvolávat katastrofické scénáře. (30.5.2005)

Rozhodnutí většiny francouzských občanů, kteří se ke smlouvě vyjádřili, je signálem, který by měl spíše mobilizovat, nikoli zatracovat.

Právě současná událost je výzvou k tomu, aby se pozornost nezaměřila na hledání ukvapených, krátkodechých řešení. Je potřeba, aby Evropská unie jednala a následující čas využila k reflexi současných událostí a k nalezení strategického rozhodnutí o postupu. Jsme přesvědčeni, že stejně jako mnohokrát v minulosti se potvrdí, že všem na vytváření Evropy jako silného hráče ve světě záleží.

Evropský integrační projekt již v minulosti zaznamenal různé překvapivé, nepříznivé zvraty, a přesto byla opět nalezena síla pokračovat v integračním úsilí. Stejný přístup je nezbytné zvolit i v tomto případě. Jsme přesvědčeni, že Francie má dostatek vnitřních sil, aby současnou situaci zvládla a překonala ji podobně, jak to dokázala již nejednou v minulosti.

.