Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra Svobody u příležitosti 10.výročí genocidy ve Srebrenici

 

Dne 11. 7. 2005 uplyne deset let od masakru ve Srebrenici, nesporně největšího zločinu na území Evropy od konce 2. světové války. (8.7.2005)

Městečko ve východní Bosně a Hercegovině bylo v červenci 1995 svědkem neomluvitelného násilí a zvěrstev spáchaných ve jménu srbského národa. Přes 8000 Bosňáků, ve velké většině civilistů, bylo vyhlazeno v zájmu vytvoření etnicky čistého území. Do dnešní doby byl rozsah tohoto zločinu často zpochybňován, dnes však již existují jasné důkazy, že srebrenická tragedie byla genocidou a tedy aktem v Evropě na konci 20. století zcela nepředstavitelným.

Srebrenica se stala symbolem utrpení Bosny a Hercegoviny v letech války, ale zároveň i symbolem selhání mezinárodního společenství, které nedokázalo tragédii zabránit. Česká republika se sklání před nesmírným utrpením obětí. Jako stát podnikáme vše, co je v našich silách, abychom Bosně a Hercegovině pomohli překonávat a překonat tíživou situaci, která je následkem války.

U příležitosti desátého výročí masakru ve Srebrenici vyzýváme politická vedení národů Bosny a Hercegoviny a dalších států regionu k jasnému odsouzení nepřijatelné politiky vedené v devadesátých letech minulého století, jež ignorovala lidská práva jednotlivců a tolerovala zločiny proti civilistům nebo je dokonce označovala za hrdinské a vlastenecké činy. Pouze pokud se Srbové, Chorvaté a Bosňáci budou schopni vypořádat se zločiny, které byly spáchány jejich jménem, lze očekávat ozdravení společnosti. Jen tak lze zajistit, že se historie nebude opakovat.

.