Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k zatčení skupiny 26 disidentů na Kubě

 

Dne 22. července 2005 kubánské úřady zatkly celkem 26 představitelů opozičních skupin a aktivistů, kteří se chystali pokojným protestem vyjádřit svou žádost o propuštění politických vězňů. (16:15, 25.7.2005)

Někteří ze zatčených byli po několika dnech propuštěni, řada jich nicméně zůstává zadržena. Po rozehnání opozičních demonstrací 13. července 2005 a řadě útoků na osoby vyjadřující jiný než oficiální názor se jedná v krátké době o další pokus kubánské vlády o potlačení demokratických sil a občanské společnosti.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjadřuje hluboké znepokojení nad novou vlnou represe vůči členům politické opozice a občanské společnosti na Kubě a vyzývá kubánskou vládu nejen k propuštění osob zatčených 22. července 2005, ale k propuštění všech politických vězňů a k dodržování základních lidských práv.

Česká republika bude i nadále usilovat o zlepšení situace v oblasti dodržování základních lidských práv a svobod na Kubě, mj. prostřednictvím svých kontaktů s kubánskými oficiálními činiteli a zástupci skupin politické opozice a občanské společnosti. Česká republika bude rovněž na půdě EU prosazovat aktivní politiku zaměřenou na podporu kubánských demokratických sil.


.