Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k vypracování návrhu irácké ústavy

 

MZV ČR vítá vypracování návrhu nové irácké ústavy a jeho schválení prezidentskou radou jako zásadní krok na cestě k demokracii a prosperitě Iráku odrážející zájmy jeho obyvatel.(30.8.2005)


MZV ČR zejména oceňuje skutečnost, že se text návrhu ústavy podařilo připravit navzdory obtížným podmínkám a hrozbám povstalců na základě demokratické diskuse zástupců všech iráckých komunit a politických subjektů. Věříme, že pokračování demokratické diskuse uvnitř irácké společnosti umožní překonat rozpory a výhrady, které zaujímají vůči návrhu ústavy někteří iráčtí představitelé, a povede k úspěšnému završení politického procesu, jehož dalším milníkem bude referendum o ústavě plánované na 15. října 2005.

MZV ČR je přesvědčeno, že úspěšné pokračování demokratického procesu se pozitivně projeví v postupné stabilizaci bezpečnostní situace v zemi a urychlení její ekonomické rekonstrukce.

ČR je odhodlána nadále pokračovat ve spolupráci s mezinárodním společenstvím ve své pomoci Iráku na jeho cestě k demokracii, stabilitě a ekonomické prosperitě.

.