Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k ukončení vojenské přítomnosti Izraele v pásmu Gazy

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR s uspokojením přijalo zprávu o odchodu izraelských sil z pásma Gazy. (13.9.2005)


MZV ČR oceňuje hladký průběh stažení izraelských vojsk, k čemuž významně přispěly i palestinské bezpečností složky. Většina Izraelců i Palestinců ukázala v kritických okamžicích obdivuhodnou dávku sebeovládání. To představuje do budoucna jednu z podmínek dalšího pokroku v mírovém procesu a přispěje ke smíření mezi oběma národy, a musí proto pokračovat.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vidí v definitivním ukončení izraelské přítomnosti v pásmu Gazy zásadní krok na cestě k implementaci mírového plánu Road Map. Vyzýváme obě strany, aby pokračovaly v dosavadní úzké spolupráci se zmocněncem Kvartetu Jamesem Wolfensonem. Apelujeme na palestinské vedení v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem, aby učinilo vše, co je v jeho silách, k zajištění bezpečnosti a vlády zákona na územích evakuovaných Izraelem.

MZV ČR věří, že se tento historický okamžik stane impulsem pro další pokračování mírového procesu, který vyústí v ustanovení životaschopného palestinského státu, který bude žít bok po boku v míru se státem Izrael.

.