Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV vítá ratifikaci přístupové smlouvy Bulharska a Rumunska k EU

 

Ministerstvo zahraničních věcí vítá krok Parlamentu ČR, kterým byla završena historicky první parlamentní ratifikace Smlouvy o rozšíření Evropské unie z pozice ČR jako plnoprávného člena EU.(12.12.2005)

Ministerstvo zahraničních věcí vítá krok Parlamentu ČR, kterým byla završena historicky první parlamentní ratifikace Smlouvy o rozšíření Evropské unie z pozice ČR jako plnoprávného člena EU.

V úterý 6. prosince 2005 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila Smlouvu o přistoupení Bulharska a Rumunska k Evropské unii. Senát PČR ji ratifikoval již 15. září. Z pozice členského státu EU hlasoval český parlament o rozšíření Unie poprvé. Pro dokončení ratifikace ze strany ČR zbývá podpis prezidenta a uložení ratifikační listiny u depozitáře smluv EU v Římě.

Přístupová smlouva byla sjednána jako jedna smlouva pro obě země a podepsána dne 25. dubna 2005. Ratifikační proces má být ukončen do 31. prosince 2006. Z členských zemí ji dosud ratifikovaly Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Řecko, Španělsko a Estonsko.

Pro Bulharsko a Rumunsko je z pohledu MZV ČR důležité, aby nepolevily v závěrečné fázi své domácí přípravy. To jim umožní vstoupit do EU k 1. 1. 2007. ČR by si přála, aby u Bulharska ani u Rumunska nemuselo dojít k vyvolání tzv. odkládací klauzule, tj. posunutí termínu vstupu o jeden rok.

.