Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k represím běloruského režimu před prezidentskými volbami

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjadřuje vážné znepokojení nad způsobem, jakým běloruský režim zasahuje proti občanské opozici a s blížícím se termínem prezidentských voleb stupňuje tlak vůči jejím představitelům.(16:45, 10.3.2006)

Dne 8. března 2006 byl běloruskou policií zadržen představitel demokratické opozice, předseda Běloruské lidové fronty Vincuk Viačorka, který je rovněž členem tzv. Štábu prezidentského kandidáta sjednocených demokratických sil Běloruska Aljaksandra Milinkeviče. Zadržení se odehrálo po cestě na předvolební shromáždění a postihlo i další čtyři aktivisty. Dne 9. března byl V. Viačorka spolu s ostatními odsouzen za "organizaci nepovoleného shromáždění" k 15 dnům vězení.

Po nedávných zásazích proti Anatoliji Lebeďkovi, Alexandru Kazulinovi je zadržení a odsouzení Vincuka Viačorky dalším v řadě nepřijatelných represivních opatření, jejichž zjevným cílem je zastrašit představitele a přívržence opozice a v předvolebním období fyzicky znemožnit jejich setkávání s občany. Toto jednání běloruských státních orgánů zásadně zpochybňuje demokratickou právoplatnost nadcházejících prezidentských voleb.

.