Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko Ministerstva zahraničních věcí k akci „Vlajka pro Tibet“

 

Česká republika vychází z politiky jedné Číny a Tibet vnímá jako součást jejího území. Současně podporuje obnovení dialogu mezi ústřední čínskou vládou a tibetským duchovním vůdcem dalajlámou o poskytnutí širší kulturní autonomie Tibetu.(12:30, 9.3.2006)

Česká republika nezpochybňuje čínskou svrchovanost nad Tibetem, přesto je zájem o zachování tibetského kulturního dědictví a o kontakty s dalajlámou považován čínskou stranou za zasahování do vnitřních záležitostí ČLR.

Česká veřejnost dlouhodobě projevuje rostoucí zájem o kulturní a náboženské dědictví Tibetu jako nenahraditelnou součást dědictví světového. Tento zájem je projevem otevřenosti a plurality české společnosti.

Stejně jako v mnoha jiných demokratických zemích světa se i v České republice nevládní organizace zapojují do hnutí na podporu Tibetu (koncerty pro Tibet, vyvěšování tibetských vlajek, kritika čínské okupace Tibetu a eroze národní identity Tibeťanů v důsledku pokračujícího počínšťování Tibetu). Ústřední státní orgány s ohledem na ústavou garantovanou svobodu projevu do těchto iniciativ nezasahují, pokud jejich konáním nedochází k porušování zákona. Ministerstvo zahtraničních věcí nemá žádné informace o tom, že by tyto iniciativy měly za cíl narušit územní celistvost Číny.

Samosprávy měst a obcí jsou na státních institucích nezávislé a je na jejich vlastním uvážení, zda se k vyvěšování tibetských vlajek připojí, či nikoliv.

.