Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k výsledku prezidentských voleb v Bělorusku

 

Předvolební kampaň a průběh prezidentských voleb v Bělorusku bohužel potvrdily obavy mezinárodního společenství o jejich regulérnost. (17:00, 20.3.2006)

Manipulace, svévolné zásahy státní moci do průběhu voleb, nevpuštění zahraničních pozorovatelů a omezování základních práv občanů a kandidátů opozice, na které několikrát v uplynulých dnech upozorňovalo i MZV ČR, odsoudil dnes i Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE/ODIHR.

ČR v rámci jednání příslušných orgánů EU bude prosazovat, aby EU k vývoji v Bělorusku přijala zásadní stanovisko. Ministr Svoboda ve svém vystoupení na dnešním jednání ministrů zahraničních věcí EU (GAERC) mj. navrhl, aby kandidát běloruské opozice Milinkevič byl pozván na konci tohoto týdne do Bruselu, kde by se setkal s premiéry a prezidenty států EU během jejich summitu. Svoboda dále podpořil naplnění lednových závěrů GAERC o zavedení restriktivních opatření proti osobám odpovědným za zmanipulování voleb. Případné sankce by však měly zasáhnout pouze konkrétní osoby a instituce, jež jsou nástrojem diktátorského režimu.

MZV oceňuje, že došlo ke sjednocení běloruské opozice, jejíž představitelé i přes vysokou míru osobního rizika nabídli svým spoluobčanům alternativu vůči současnému diktátorskému režimu. MZV vyzývá běloruský režim, aby se zřekl veškerých projevů represe a násilí proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům.

MZV hodlá i nadále podporovat úsilí o demokratizaci Běloruska a tamní společnosti. Naším cílem přitom není izolace Běloruska ani jeho obyvatelstva.

.