Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k uzavření Meziinstitucionální dohody o finanční perspektivě EU na léta 2007-2013

 

Dne 4. dubna 2006 byla ve Štrasburku úspěšně ukončena třístranná jednání mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí o Meziinstitucionální dohodě Evropské unie k finanční perspektivě na léta 2007 – 2013. (17:45, 5.4.2006)

Dohoda vymezuje klíčové aspekty součinnosti těchto tří evropských institucí během celého nadcházejícího rozpočtového období. Její uzavření je nezbytnou a důležitou součástí procesu schvalování sedmiletého rozpočtu Evropské unie.

Skutečnost, že se podařilo dosáhnout dohody o evropském rozpočtu, je výsledkem dlouhého vyjednávacího procesu v orgánech Rady, který byl úspěšně završen na summitu Evropské rady v prosinci 2005. Dialog Rady s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o konečné podobě finanční perspektivy a detailech rozpočtového mechanismu následně pokračoval třístrannými jednáními až do dubna 2006.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oceňuje úlohu Nizozemska, Lucemburska, V. Británie a Rakouska, které se v roli předsedající země EU postupně podílely na vedení jednání o finanční perspektivě EU již od r. 2004. Každý z těchto států přispěl svým dílem k tomu, že se mimořádně složitý proces projednávání rozpočtu, odehrávající se poprvé v historii v podmínkách Evropské unie o 25 členech a probíhající na pozadí intenzivních diskusí o budoucnosti Evropské unie, podařilo úspěšně završit.

Dosažená prosincová dohoda Evropské rady a navazující třístranná meziinstitucionální dohoda potvrdily akceschopnost Evropské unie, její solidaritu s novými členskými státy, její rozhodnost přispět k povzbuzení ekonomické aktivity evropského kontinentu a výrazné posilování role Evropské unie jako významného subjektu mezinárodních politických a ekonomických vztahů.

Přijetí meziinstitucionální dohody je významné nejenom pro nové členské státy, kterým otevírá cestu k čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti EU již od 1. ledna r. 2007, ale také pro celou Unii. Evropa dosáhla shody na moderním rozpočtu, zaměřeném na podporu konkurenceschopnosti, růst zaměstnanosti, ekonomický rozvoj a inovace, podporu vědy a výzkumu, ale také na prohloubení angažovanosti Evropské unie v zahraničněpolitické a bezpečnostní oblasti.

.