Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k represím vůči A. Milinkevičovi a dalším představitelům běloruské opozice

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno informací o včerejším odsouzení čtyř vůdců běloruských demokratických sil Aljaksandra Milinkieviče, Vincuka Vjačorky, Sergeje Kaljakina a Alexandra Buchvostova. (28.4.2006)

Považujeme za nepřijatelné, že tito představitelé běloruských demokratických sil byli odsouzeni k administrativním trestům za to, že se zúčastnili státem povolené vzpomínky na 20. výročí černobylské tragédie, která svým rozsahem a důsledky na dlouhá desetiletí poznamenala celý svět.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky požaduje okamžité propuštění představitelů demokratické opozice a dalších politických vězňů, kteří se nacházejí ve výkonu trestu po celém Bělorusku. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vysoce oceňuje jejich občanskou statečnost a věří, že jejich angažmá přispěje do budoucna k prosazení demokratických práv a svobod pro všechny obyvatele Běloruska.

S ohledem na charakter běloruského režimu nebyl tento útok na demokratické svobody ničím překvapivým. Potvrdil, že jakkoli se běloruské vedení ohání platnými zákony, skutečnou motivací jsou politické pohnutky, které nemají s právním státem nic společného. Potvrzuje se, že oficiální Minsk nadále hrubě porušuje legitimní práva vlastních občanů a necivilizovanou politikou vede zemi do slepé uličky mezinárodní izolace. Mezi vlastními občany vyvolává pocit napětí a strachu. Jeho vyzývavé pošlapávání mezinárodních standardů může v konečném důsledku vyvolat pouze další zpřísnění přístupu mezinárodního společenství vůči politickému vedení Běloruska.

.