Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV ČR ke zprávě Evropské komise o stavu připravenosti Bulharska a Rumunska na členství v EU

 

V kontextu zprávy Evropské Komise (EK) o stavu připravenosti Bulharska a Rumunska na členství v EU, zveřejněné 16.5. 2006, MZV ČR prohlašuje, že Česká republika podporuje vstup Bulharska a Rumunska do EU k 1.1. 2007.(17.5.2006)

MZV ČR vítá, že nejnovější zpráva EK oceňuje zvýšené úsilí Bulharska a Rumunska v jejich závěrečné přípravě na členství. Pozitivním faktem pro ČR je i skutečnost, že zpráva nezpochybnila politický závazek EU, přijmout Bulharsko a Rumunsko za plnohodnotné členy k 1. 1. 2007. ČR stejně jako další členské státy zdůrazňuje potřebu kvalitní připravenosti Bulharska a Rumunska na jejich členství v EU. Chápe proto nejnovější hodnocení EK jako podnět ke zvýšení reformního úsilí obou přistupujících zemí.

Monitorovací zpráva o stavu připravenosti Bulharska a Rumunska na členství v EU mapuje oblasti, ve kterých obě přistupující země zaznamenaly pokrok ve svých přípravách od posledního hodnocení EK v říjnu 2005 a zároveň identifikuje přetrvávající nedostatky v několika konkrétních oblastech. U Bulharska EK zaznamenala šest problematických případů, u Rumunska poukázala na čtyři okruhy nedostatků. Jedná se o náležité uplatňování pravidel vnitřního trhu, zvláště v zemědělství, o boj proti korupci, o reformu soudnictví a o čerpání finančních prostředků z fondů EU.

.