Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k referendu v Černé Hoře

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky s velkou pozorností sledovalo průběh referenda o nezávislosti Černé Hory, které proběhlo 21. května 2006. Oceňuje pokojný a spořádaný průběh hlasování i vysokou volební účast (více než 86 % oprávněných voličů).(23.5.2006)

Česká republika respektuje svobodně projevenou vůli černohorského lidu a je připravena přivítat Černou Horu jako nového člena rodiny evropských demokratických států.

V souladu s přístupem EU a NATO k celému regionu západního Balkánu je Česká republika připravena podpořit úsilí Černé Hory o integraci do evropských a transatlantických organizací, včetně co nejrychlejšího sjednání Stabilizační a asociační dohody.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyzývá černohorské a srbské představitele, aby v duchu tradičně přátelských vztahů mezi oběma národy bezodkladně zahájili jednání o budoucích vztazích mezi Srbskem a Černou Horou. Cílem by mělo být dosažení takového stavu, kdy rozdělení unie Srbska a Černé Hory bude mít pouze minimální vliv na postavení občanů obou zemí. Zároveň by mělo dojít k posílení stability regionu a k udržení vzájemné hospodářské spolupráce. V této souvislosti je ČR připravena předat oběma zemím své vlastní zkušenosti.

.