Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV ČR vítá schválení novely imigračního zákona Senátem amerického Kongresu

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vítá schválení novely imigračního zákona USA Senátem Kongresu Spojených států amerických. Jeden z dodatků novely umožňuje podmínečné a dočasné rozšíření bezvízového programu (Visa Waiver Program) o členské země EU, které se podílejí na koaličních vojenských operacích v Afghánistánu a Iráku.(26.5.2006)

Aby tato norma vstoupila v platnost, musí se schválenou senátní novelou zákona ještě souhlasit Sněmovna reprezentantů Kongresu a následně ji musí podepsat prezident USA.

Česká strana věří, že se během nadcházejícího legislativního procesu podaří upravit jedno z kritérií Senátem schváleného dodatku tak, aby umožnil zahrnutí dalších zemí EU včetně České republiky do bezvízového programu USA.

Schválení tohoto legislativního návrhu jednou z komor Kongresu USA představuje průlom v dosavadním postoji americké strany, kdy pro zařazení do bezvízového programu USA byly zohledňovány pouze administrativně-technické parametry, jako např. procento zamítnutých žádostí o víza atd.

.