Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra zahraničních věcí ČR k situaci v Myanmaru

 

Dne 27. května 2006 uplyne 16 let od svobodných voleb v Myanmaru (Barmě), které však vládnoucí vojenská junta nikdy neuznala. Přes výzvy a protesty mezinárodního společenství junta nikdy nepředala moc vítězné Národní lize pro demokracii a řádně zvoleným poslancům. Junta navíc pokračuje v represích proti demokratickým silám v zemi i proti národnostním menšinám.(26.5.2006)

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda v této souvislosti vyzývá myanmarské úřady, aby okamžitě ukončily věznění vůdkyně Národní ligy pro demokracii a nositelky Nobelovy ceny míru Aun San Su Ťij, která v domácím vězení bez soudu a bez sdělení jakéhokoliv obvinění strávila již deset let. Současně musí být propuštěno více než 1.100 odpůrců režimu, kteří jsou vězněni v nelidských podmínkách a to za pouhou snahu uplatňovat svá práva. Aun San Su Ťij i ostatním demokraticky smýšlejícím lidem v Myanmaru musí být umožněna politická činnost.

Ministr zahraničních věcí je rovněž hluboce znepokojen poslední vlnou brutálních útoků, vražd a vyhánění příslušníků karenské národnostní menšiny žijící v okolí nového hlavního města Pyinmana.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto rozhodlo o uvolnění částky 3 miliony Kč na okamžitou pomoc karenským uprchlíkům, kteří se před násilím vojáků junty uchylují do Thajska.

.