Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ke zprávě Evropské komise o stavu připravenosti Bulharska a Rumunska na členství v EU

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá, že dnes uveřejněná monitorovací zpráva Evropské komise potvrzuje připravenost Bulharska a Rumunska stát se členy Evropské unie k 1. lednu 2007. Vstup obou zemí k tomuto datu Česká republika dlouhodobě podporuje.(26.9.2006)

MZV hodnotí monitorovací zprávu Evropské komise jako objektivní a vyváženou. Zpráva zdůrazňuje vysoký stupeň připravenosti obou zemí na členství v Evropské unii. Současně však Evropská komise konstatuje přetrvávající problémy v konkrétních oblastech přípravy a vyzývá obě budoucí členské země k jejich urychlenému splnění. Pro oblasti, kde by se k datu vstupu do EU nepodařilo plnohodnotně dokončit přípravu, navrhuje Evropská komise opatření, jejichž realizace má dokončení této přípravy napomoci.

MZV ČR zdůrazňuje význam kvalitní přípravy na členství v Evropské unii. V této souvislosti oceňuje pokrok, kterého obě země dosáhly od poslední monitorovací zprávy Evropské komise uveřejněné v květnu 2006. MZV ČR hodnotí opatření navrhovaná ve zprávě Evropské komise jako podnět pro obě země k co nejrychlejšímu dokončení příprav v oblastech, kde nadále přetrvávají určité nedostatky. MZV ČR pevně věří, že obě země vyvinou v tomto smyslu zvýšené úsilí ještě v období zbývajícím do konce tohoto roku.

26.9.2006

.