Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k dokumentu Evropské komise „Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2006 – 2007“ a zprávám o pokroku Chorvatska, Turecka a zemí západního Balkánu

 

MZV ČR vítá, že Evropská komise ve strategickém dokumentu k rozšíření potvrzuje nesporný přínos poslední vlny rozšíření, jejíž součástí byla i Česká republika.(8.11.2006)

ČR podporuje větší otevřenost ve vztahu k veřejnosti v souvislosti s postupem EU při dalším rozšiřování. Považujeme za žádoucí, aby se vlády členských zemí EU ujaly vysvětlování přínosů nejenom minulých rozšíření, ale i rozšíření budoucích.

MZV ČR se ztotožňuje s hodnocením Evropské komise ve zprávách o pokroku Chorvatska, Turecka a zemí západního Balkánu.

V případě Turecka litujeme, že se nepodařilo dosáhnout pokroku v turecko-kyperských vztazích a implementaci Dodatkového protokolu k Ankarské dohodě. Česká republika je ale přesvědčena, že přibližování Turecka k Unii napomůže i tyto problémy překonat. ČR považuje Turecko za strategického spojence EU, tato země sehrává důležitou roli pro stabilitu celého regionu. Máme proto zájem na zachování dynamiky přístupových jednání s Tureckem.

ČR oceňuje pokrok, který učinilo Chorvatsko v přípravách na členství za uplynulý rok a věří, že je dál zintenzívní, což následně umožní i urychlení přístupových jednání.

ČR vítá postup v naplňování evropské perspektivy zemí západního Balkánu a doufá, že se jim podaří splnit prioritní úkoly vytyčené v evropských partnerstvích, aby mohly dál pokročit v evropské integraci.

ČR je připravena kandidátským zemím i potenciálním kandidátům všestranně pomáhat a předávat zkušenosti ze společenské a ekonomické transformace a příprav na členství v EU.

8.11.2006

.