Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k přistoupení ČR ke Globální iniciativě pro potírání jaderného terorismu

 

Česká republika se dne 27.dubna 2007 přihlásila k Deklaraci zásad Globální iniciativy pro potírání jaderného terorismu (Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism), která byla vyhlášena společně prezidenty USA a Ruské federace dne 15. července 2006. Považuje ji za důležitou pro posílení opatření k potírání jaderného terorismu na mezinárodní úrovni.(30.4.2007)

Česká republika sdílí zásady této iniciativy zaměřené na zlepšení evidence, kontroly a fyzické ochrany jaderných a radioaktivních materiálů a zařízení; potlačování nezákonného obchodu s těmito materiály; reagování na jakékoliv projevy jaderného terorismu a jejich snižování; odpírání azylu jaderným teroristům a zabezpečení jejich účinného soudního stíhání. Tyto zásady jsou v souladu se zahraničně politickými prioritami České republiky, jejími bezpečnostními zájmy a závazky, cíly vlády České republiky vyhlášenými v dubnu 2007 a cíly Strategie Evropské unie proti šíření zbraní hromadného ničení z r. 2003.

Česká republika je připravena se podílet na prosazování Plánu práce této iniciativy a zúčastnit se jejího třetího zasedání v Kazachstánu v červnu 2007.

30.4.2007

.