Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyjádření MZV k chystaným blokádám hraničních přechodů

 

MZV ČR bere s politováním na vědomí informaci o chystané blokádě 12 hraničních přechodů, k níž má podle informací hornorakouské iniciativy Atomstopp Österreich dojít dne 11.5. 2007.(15:05, 10.5.2007)

MZV ČR připomíná, že Česká republika poskytuje Rakousku v mezinárodním měřítku zcela nadstandardní množství informací o jaderné elektrárně Temelín. MZV ČR proto vyjadřuje své zklamání nad tím, že odpovědné rakouské úřady opakovaně umožňují, aby pro vyjádření názoru jedné názorové skupiny byla volena nemístná forma blokád hraničních přechodů.

MZV se domnívá, že je odpovědností rakouských úřadů zajistit na hranicích mezi českou republikou a Rakouskem nerušený provoz a doufá, že tyto úřady své odpovědnosti dostojí.

MZV ČR v této souvislosti opakovaně upozorňuje, že v souladu s ustanoveními Dohody o mezi vládami ČR a Rakouské republiky o hraničních přechodech na společných státních hranicích z 22. 12. 2005, a základními svobodami fungování Evropské unie, je úkolem rakouské strany zabezpečit průjezdnost hranic alespoň pomocí jednoho volného jízdního pruhu.

MZV ČR v žádném případě nezpochybňuje právo rakouských občanů a občanských iniciativ svobodně demonstrovat svůj názor. Z hlediska produktivních sousedských vztahů by však doporučilo zřizování takových formátů pro vyjadřování svobodných názorů, kterých by se svobodně mohly zúčastnit též zástupci české strany. MZV ČR v této věci sdílí názor Karla Krause, významného rakouského spisovatele a novináře původem z Čech, který poznamenal, že "mentální blokády šíření žádné osvěty nenapomáhají".

.