Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k rozhodnutí ODIHR/OBSE nevyslat na volby do ruské Dumy pozorovatelskou misi

 

Dne 16. listopadu 2007 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozhodl, že nevyšle svou pozorovatelskou misi na volby do Dumy, ruského parlamentu, které se uskuteční 2. prosince. ODIHR nebylo prakticky umožněno využít formálního pozvání od Ruské federace.(14:15, 20.11.2007)

Česká republika je hluboce zarmoucena a znepokojena, že Ruská federace donutila ODIHR k uvedenému rozhodnutí svými bezprecedentními restrikcemi, průtahy a umělými překážkami ohledně vyslání pozorovatelské mise.

Česká republika chápe a podporuje za daných podmínek rozhodnutí ODIHR. Aktivity ODIHR v oblasti pozorování voleb a úsilí vysílat nezávislé pozorovatelské mise mají dlouhodobě plnou podporu ČR.

Česká republika vyzývá Ruskou federaci k dodržování všech závazků přijatých v rámci OBSE, zejména pak Pařížské Charty. Dále vyzývá Ruskou federaci, aby umožnila vyslání pozorovatelské mise ODIHR na prezidentské volby v RF v roce 2008 bez jakýchkoli restrikcí.

.