Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k předčasným prezidentským volbám v Gruzii

 

Předčasné prezidentské volby v Gruzii, konané 5. ledna 2008, byly významným testem demokracie a stability v Gruzii. Jednalo se o první skutečně kompetitivní volby, které umožnily gruzínskému lidu vyjádřit svou politickou vůli.(15:45,9.1.2008)

Předčasné prezidentské volby v Gruzii, konané 5. ledna 2008, byly významným testem demokracie a stability v Gruzii. Jednalo se o první skutečně kompetitivní volby, které umožnily gruzínskému lidu vyjádřit svou politickou vůli.

ČR se ztotožňuje s předběžným hodnocením mezinárodních pozorovatelů, vč. OBSE-ODIHR, že volby proběhly v zásadě v souladu s většinou závazků OBSE a Rady Evropy a mezinárodních standardů pro demokratické volby.

Česká republika zároveň vyzývá gruzínskou vládu, aby podnikla všechny nezbytné kroky k vyšetření neregulérností a odstranila nedostatky, identifikované mezinárodními pozorovateli. ČR současně vyzývá všechny politické subjekty, aby respektovaly volební výsledky a aby se konstruktivním a demokratickým způsobem zapojily do řešení aktuálních problémů země.

Česká republika i nadále vyjadřuje plnou podporu demokratizaci a euroatlantickému směřování Gruzie.

.