Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k rozhodnutí ODIHR/OBSE nevyslat na prezidentské volby v Ruské federaci volební pozorovatelskou misi

 

Dne 7. února 2008 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozhodl, že nevyšle svou volební pozorovatelskou misi na prezidentské volby v Ruské federaci, které se uskuteční 2. března 2008.(7.2.2008)

Dne 7. února 2008 Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozhodl, že nevyšle svou volební pozorovatelskou misi na prezidentské volby v Ruské federaci, které se uskuteční 2. března 2008.

Česká republika je hluboce znepokojena a zarmoucena tím, že Ruská federace přiměla ODIHR k tomuto rozhodnutí. Restriktivní postup Ruské federace neumožňuje vyslání plnohodnotné volební pozorovatelské mise ODIHR.

Česká republika byla připravena se pozorovatelské mise aktivně účastnit. V této souvislosti však zcela chápe a podporuje rozhodnutí ODIHR. Aktivity ODIHR v oblasti pozorování voleb a jeho úsilí vysílat nezávislé volební pozorovatelské mise do účastnických států OBSE mají dlouhodobě plnou podporu ČR.

Česká republika opětovně vyzývá Ruskou federaci k důslednému dodržování společně sdílených principů OBSE a všech závazků přijatých účastnickými státy v rámci OBSE, zejména pak Pařížské Charty. S politováním je nutno připomenout, že Ruská federace již podobně znemožnila účast volební pozorovatelské mise ODIHR na volbách do ruské Dumy v prosinci 2007.

7.2.2008

.