Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k odstoupení Fidela Castra z nejvyšších státních funkcí

 

Kubánské sdělovací prostředky dnešního dne oznámily, že nejvyšší kubánský představitel Fidel Castro odstoupil z funkce předsedy Státní rady a vrchního velitele ozbrojených sil Kuby. Od července 2006 tyto funkce kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu Fidela Castra dočasně vykonával jeho bratr Raúl Castro, který podle dostupných informací povede zemi i po odstoupení Fidela Castra. Tento vývoj byl očekáván, neboť Fidel Castro svůj záměr naznačil již dříve.(19.2.2008)

Kubánské sdělovací prostředky dnešního dne oznámily, že nejvyšší kubánský představitel Fidel Castro odstoupil z funkce předsedy Státní rady a vrchního velitele ozbrojených sil Kuby. Od července 2006 tyto funkce kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu Fidela Castra dočasně vykonával jeho bratr Raúl Castro, který podle dostupných informací povede zemi i po odstoupení Fidela Castra. Tento vývoj byl očekáván, neboť Fidel Castro svůj záměr naznačil již dříve.

Ačkoliv jde vlastně jen o formální potvrzení daného stavu věcí, Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje naději, že tímto krokem Kuba nastoupí cestu k nutným reformám politického i hospodářského systému, který by vyvedl tuto krásnou zemi z ustrnutí posledních dlouhých let. Budoucí vývoj by měl směřovat k propuštění všech politických vězňů, zahájení dialogu s politickou opozicí a uskutečnění svobodných voleb.

19.2.2008

.