Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k zásahu běloruského režimu proti opozičním demonstrantům

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky rozhodně odsuzuje zásah běloruských ozbrojených složek proti stoupencům běloruské opozice v Minsku dne 25. března 2008.(26.3.2008)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky rozhodně odsuzuje zásah běloruských ozbrojených složek proti stoupencům běloruské opozice v Minsku dne 25. března 2008.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno pokračujícím hrubým porušováním legitimních práv občanů Běloruska ze strany běloruského režimu. Běloruské vedení tímto svým postupem znovu potvrdilo, že všechna dosavadní vyjádření týkající se procesu demokratizace domácích poměrů jsou z jeho strany jen prázdnými slovy.

Podobné zásahy vůči vlastním občanům, vyvolávání pocitu napětí a strachu mezi představiteli opozice a jejich stoupenci a nerespektování základních mezinárodních standardů a hodnot v oblasti lidských práv a svobod (včetně práva svobodného vyjadřování a práva shromažďovacího) považuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky za jedny z hlavních překážek normalizace vztahů mezi běloruským režimem a zeměmi demokratického společenství.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky požaduje okamžité propuštění všech osob zadržených při demonstraci a opětovně vyzývá běloruské vedení k respektování lidských práv a demokratických hodnot v Bělorusku.

26.3.2008

.