Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Barmská vláda odpírá lékařskou péči politickým vězňům

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno informacemi o vážném zdravotním stavu pana Min Ko Naina, vůdce hnutí za demokracii Generace 88, významného představitele opozice a dlouholetého vězně svědomí. Pan Min Ko Nain, jemuž byla režimem odmítnuta lékařská péče a nyní trpí silnými bolestmi způsobenými oční infekcí, hrozí oslepnutí.(24.4.2008)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je hluboce znepokojeno informacemi o vážném zdravotním stavu pana Min Ko Naina, vůdce hnutí za demokracii Generace 88, významného představitele opozice a dlouholetého vězně svědomí. Pan Min Ko Nain, jemuž byla režimem odmítnuta lékařská péče a nyní trpí silnými bolestmi způsobenými oční infekcí, hrozí oslepnutí.

Pan Min Ko Nain je laureátem ceny Homo Homini, kterou Společnost Člověk v tísni uděluje významným obhájcům lidských práv a bojovníkům za demokracii, kteří se odvážně staví proti násilí jako prostředku řešení politických problémů.

Barmské úřady odpírají lékařskou péči politickým vězňům, čímž dále prohlubují kruté a nelidské zacházení s nimi a často je přímo ohrožují na životě. V březnu letošního roku zemřel mluvčí opoziční Národní ligy pro demokracii U Myint Thein, jehož vážné onemocnění nebylo léčeno v době jeho věznění za účast při demonstracích na podzim 2007. Ani nositelce Nobelovy ceny a vůdkyni opozice paní Aun Schan Su Ťij nebyla umožněna pravidelná návštěva lékaře, ačkoli s barmskou vládou měl zvláštní představitel generálního tajemníka OSN Ibrahim Gambari dohodnout návštěvy naopak častější.

24.4.2008

.