Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k prezidentským volbám v Zimbabwe

 

Česká republika je nucena vyjádřit své zklamání z průběhu druhého kola prezidentských voleb v Zimbabwe a politování nad utrpením občanů Zimbabwe, postižených vlnou předvolebního násilí.(1.7.2008)

Česká republika je nucena vyjádřit své zklamání z průběhu druhého kola prezidentských voleb v Zimbabwe a politování nad utrpením občanů Zimbabwe, postižených vlnou předvolebního násilí.

Voliči v Zimbabwe vyjádřili touhu po změně vedení své země v prvním, březnovém kole voleb a byli pak státem organizovaným násilím přinuceni odevzdat svůj hlas v rozporu se svým přesvědčením, případně se voleb neúčastnit a vzdát se tak svého volebního práva. Výsledky druhého kola v důsledku zastrašování a represí, které charakterizovaly celé předvolební období, nereprezentují skutečnou vůli většiny občanů Zimbabwe.

Chování zimbabwského režimu Roberta Mugabeho odporuje veškerým demokratickým standardům, porušuje lidská práva a v důsledku omezení či zákazu činnosti nevládních a dobrovolnických organizací zajišťujících distribuci humanitární pomoci na území Zimbabwe upírá obyvatelům své země i přístup k základním životním potřebám.

Česká republika si uvědomuje naléhavou potřebu řešení nastalé situace v rámci regionálních politických uskupení. Vyzývá proto Africkou unii a Jihoafrické rozvojové společenství k odsouzení praktik R. Mugabeho a jeho strany Zanu-PF a k tomu, aby s využitím všech dostupných nástrojů dosáhly politického řešení, které mj. zajistí odpovídající účast opozičních politických sil.

Legitimita vlády Zimbabwe i jejího prezidenta musí být založena na výsledku skutečně svobodných, demokratických a transparentních voleb.

1.7.2008

.