Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskové prohlášení MZV k dokumentu Evropské komise „Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2008 – 2009“ ze dne 5. 11. 2008 a hodnotícím zprávám

 

MZV ČR vítá Sdělení Evropské komise Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2008 – 2009 a ztotožňuje se s jejím hodnocením pokroku dosaženého jednotlivými jednajícími zeměmi, kandidáty a potencionálními kandidáty v průběhu uplynulého roku.(5.11.2008)

ČR považuje rozšiřovací proces za významný nástroj pro zvýšení stability, bezpečnosti a růstu prosperity zemí usilujících o členství a Unie jako celku.

ČR vítá návrh indikativní cestovní mapy pro ukončení přístupových jednání EU s Chorvatskem koncem roku 2009, pokud Chorvatsko splní podmínky stanovené pro uzavření jednotlivých kapitol.

ČR tradičně podporuje členství Turecka v Evropské unii a jeho úsilí o politické a ekonomické reformy vedoucí k přiblížení Turecka k EU a dalšímu postupu přístupových jednání. ČR vítá zahájení jednání o celkovém řešení kyperské otázky a je pevně přesvědčena, že jejich úspěšné završení může přispět k celkové stabilitě regionu i k urychlení přístupového procesu Turecka k EU.

ČR oceňuje pokrok zemí západního Balkánu na cestě k evropské integraci dosažený v uplynulém roce a podporuje jeho další urychlení a udělení kandidátského statutu potenciálním kandidátům, kteří splní stanovené úkoly. ČR doufá, že FYROM se podaří co nejdříve naplnit zbývající klíčové podmínky přístupového partnerství, což je podmínkou pro další pokrok FYROM v evropské integraci.

ČR plně podporuje záměr EK přiblížit perspektivu členství v Evropské unii občanům zemí západního Balkánu prostřednictvím vízové liberalizace již v roce 2009, pokud tyto země splní stanovené podmínky.

Rozšiřovací agenda a region západního Balkánu budou představovat jednu z priorit českého předsednictví v Radě Evropské unie. ČR je odhodlána v průběhu svého předsednictví v maximální míře realizovat závěry Strategie rozšíření tak, aby jednotlivé země co nejvíce přiblížily perspektivě členství v Evropské unii za podmínky, že budou úspěšně plnit úkoly vytýčené v Přístupových a Evropských partnerstvích a odstraňovat nedostatky, na které poukazují hodnotící zprávy.

5.11.2008

 

Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2008 - 2009

přílohy

Strategie rozšíření a hlavní výzvy 2008–2009 538 kB pdf (Acrobat dokument) 31.7.2009

.