Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR k projednání Lisabonské smlouvy v Senátu Parlamentu ČR

 

Dne 6. května 2009 přijal Senát Parlamentu ČR usnesení, kterým vyslovil souhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství. Pro přijetí usnesení se vyslovila potřebná třípětinová ústavní většina přítomných senátorů ve smyslu čl. 39 odst. 4 Ústavy ČR.

MZV ČR vyslovení souhlasu s ratifikací Senátem Parlamentu ČR velmi vítá a pevně věří, že se v nejbližší době podaří v ČR ratifikační proces Lisabonské smlouvy, jež má za cíl reformovat instituce EU a zajistit větší legitimitu, transparentnost a efektivitu rozhodovacích procesů v rámci EU, úspěšně dokončit.

„Naše země se tímto připojuje k těm státům, které jsou odhodlány jít důsledně evropskou cestou, což je dobrá zpráva nejen pro Evropu, ale také pro národní zájmy České republiky,“ uvedl ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Souhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy byl vysloven již oběma komorami Parlamentu ČR. K dokončení ratifikačního procesu v ČR tak zbývají jen poslední dva kroky, a to podpis ratifikační listiny prezidentem republiky a její spolupodpis předsedou vlády ČR a následně uložení této listiny u depozitáře Lisabonské smlouvy, jímž je vláda Italské republiky.

.