Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k článku týkajícího se vztahů s Lichtenštejnskem

 

V reakci na publikovaný článek ze dne 21.5.2009 „Politici se bojí uznání Lichtenštejnska. Knížectví žádá majetek na Moravě“ (internetový portál iDNES.cz) považuje MZV ČR za vhodné vyjasnit některé v něm uvedené zavádějící informace.

Česká republika má dlouhodobý zájem na narovnání vztahů s Knížectvím Lichtenštejnsko, které by mělo být zahájeno navázáním diplomatických styků.

Pozitivní vývoj ve spolupráci mezi Knížectvím Lichtenštejnsko a Českou republikou po jejím vstupu do Evropské unie na mezinárodním poli, zvláště pak v rámci Evropského hospodářského prostoru, vytváří z pohledu Ministerstva zahraničních věcí podmínky pro možnost brzké realizace takového kroku.

Dle stávajících mezinárodních zvyklostí není obvyklé takový krok jakýmkoli způsobem jednou či druhou stranou podmiňovat. Ministerstvo zahraničních věcí nevidí žádný důvod domnívat se, že by tomu ve výše uvedeném případě mělo být jinak.

Navázání diplomatických styků je obecně základním předpokladem pro uzavírání jakýchkoli dalších dvoustranných dohod. Z toho plyne, že možnost vyjednávání a uzavírání dvoustranných dohod, tj. včetně případné dohody o zamezení dvojímu zdanění s Knížectvím Lichtenštejnsko, není na pořadu dne do doby, než dá Vláda ČR v souladu se standardní vnitrostátní praxí souhlas s navázáním diplomatických styků.

.