Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k Mezinárodnímu trestnímu soudu

 

Dne 8. července 2009 podepsal prezident republiky ratifikační listinu Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC). Ratifikační listina bude následně uložena u Generálního tajemníka OSN v New Yorku. Na základě toho se zvýší počet států, které jsou smluvními stranami ICC, na 110.

Ratifikace této mezinárodní smlouvy Českou republikou je dalším významným krokem v rámci úsilí mezinárodního společenství v boji proti beztrestnosti za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidě. Bez účasti států by nebyl soud schopen plnit svou úlohu klíčového nástroje v boji proti beztrestnosti v případech, kdy byly spáchány tyto nejzávažnější zločiny a vnitrostátní soudy nechtějí nebo nemohou tyto činy vyšetřovat a stíhat. ICC náleží významná úloha také při předcházení těmto činům a odrazování od nich.

Česká republika věří, že její ratifikace bude podnětem pro další země, aby uvážily přistoupení k ICC. Při této příležitosti Česká republika připomíná, že podpora ICC je důležitou součástí společné zahraniční a bezpečností politiky EU. Česká republika vyzývá státy, aby podporovaly činnost Mezinárodního trestního soudu a dodržovaly mezinárodní závazky, které jim z jejich členství vyplývají.

.