Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k vydání zpráv Evropské komise o vízové nereciprocitě a znovuzavedení víz pro občany České republiky ze strany Kanady

 

Evropská komise vydala dne 20.10.2009 pravidelnou zprávu o vízové nereciprocitě, která se zabývá případy, kdy občané některých členských států EU jsou vystaveni jednostranné vízové povinnosti. Významně reflektováno je znovuzavedení vízové povinnosti ze strany Kanady pro občany České republiky dne 14. července 2009, které představuje natolik závažný krok, že si vyžádalo samostatnou zprávu.

MZV ČR oceňuje přístup EK, která vyváženě hodnotí jak příčiny nastalé situace, tak i postup České republiky a Evropské unie v reakci na zavedení kanadských víz. Evropská komise upozorňuje Kanadu, že současný stav je v rozporu se společnou vízovou politikou EU a vyzývá ji, aby do konce roku 2009 stanovila cestu  návratu k bezvízovému režimu. Kanada se rovněž žádá, aby v krátké době usnadnila vydávání víz pro české občany, zejména aby zřídila  vízové pracoviště na svém velvyslanectví v Praze. V opačném případě Komise navrhne Radě zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. 

 ČR podporuje navržená opatření, která vycházejí  z principu solidarity zemí Evropské unie a doufá, že  Kanada bude usilovat o rychlý postup zpět k bezvízovému styku s ČR i dalšími členskými státy EU.  ČR je připravena další postup projednat, jak v rámci Evropské unie, kde se bude problémem bezprostředně zabývat Rada pro justici a vnitro (23. 10. 2009), tak i v bilaterální rovině s Kanadou.

MZV navrhne, aby se vláda ČR dále zabývala problémem  kanadských víz, a to i ve světle Zprávy EK, a zároveň si vyhrazuje možnost posouzení i dalších kroků  vůči Kanadě, které ČR může dále projednat  s partnery v  EU,  případně sama přijmout.

.