Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k rozsudkům trestu smrti v Íránu v souvislosti s povolebními nepokoji a sílícím opozičním hnutím

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR odsuzuje politické procesy a popravy oponentů režimu v Íránu.

Dne 28.1.2010 byli popraveni oběšením dva íránští občané, Mohammadrezá Alí-Zamání (37 let) a Áraš Rahmánípur (19 let), odsouzení k trestu smrti za „spiknutí proti státní moci a členství v ozbrojené protistátní skupině“. Nejméně devět dalších íránských občanů bylo odsouzeno k trestu smrti a v současnosti čeká na potvrzení rozsudku odvolacím soudem. Vše nasvědčuje tomu, že tyto události souvisejí s probíhajícími demonstracemi proti stávajícímu režimu v zemi.

ČR i EU dlouhodobě poukazují na vážná pochybení, jež v Íránu provázejí některé soudní procesy. Právo obžalovaných na spravedlivý soudní proces je zakotveno nejen v mezinárodních úmluvách, které se Írán zavázal dodržovat, ale i v íránské národní legislativě. Odsouzení k trestu smrti v případech, kdy není zaručen spravedlivý proces, je obzvláště zavrženíhodné.

MZV ČR vyzývá íránské úřady, aby  upustily od násilných zákroků proti pokojným demonstrantům a aby zaručily právo všech obžalovaných na spravedlivý soudní proces, zvláště vzhledem k bezprostředně hrozícímu soudnímu potvrzení rozsudků trestu smrti vůči dalším osobám obviněným v souvislosti s probíhajícími politickými nepokoji. MZV ČR apeluje na íránskou vládu, aby naplnila doporučení, která jí adresovalo mezinárodní společenství v opakovaných rezolucích Valného shromáždění OSN.

.