Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskové prohlášení MZV ČR ke schválení Evropské komise dne 9.2.2010

 

Česká republika s uspokojením zaznamenala, že nová Evropská komise pod vedením předsedy J. M. Barrosa získala důvěru v dnešním hlasování Evropského parlamentu a že Evropská rada poté rozhodla o jejím jmenování v písemné proceduře. Program Komise J. M. Barossa, nastíněný v září 2009, tak získal mandát.

Přestože nová EK nastupuje do úřadu o něco později, než se původně očekávalo, ČR je přesvědčena, že nové kolegium J. M. Barrosa bude o to odhodlaněji a cílevědoměji naplňovat své programové ambice. Jde předně o podobu i obsahové akcenty Strategie EU 2020, což je program navazující na předchozí Lisabonskou strategii. ČR by si přála, aby EK ve Strategii 2020 volila takové recepty pro ekonomické reformy, které akcentují potenciál ekonomického růstu, tvorbu nových pracovních příležitostí, šíření poznatků vědy pro podporu výzkumu a inovací, to vše ve prospěch blahobytu občanů členských států EU.

ČR věří, že v mezinárodních vztazích bude EK spolu se stálým předsedou Evropské rady a vysokou představitelkou pro zahraniční a bezpečnostní politiku a předsednickými zeměmi soudržně a efektivně přispívat k prosazování zájmů a cílů EU. ČR je přesvědčena, že součástí činnosti nové EK bude i v dalším období práce ve prospěch dalšího rozšiřování EU a rozvoje evropské sousedské politiky. ČR je přesvědčena, že k úspěchu činnosti EK v jejím nadcházejícím pětiletém volebním období přispěje i český komisař Štefan Füle.

.