Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k propuštění 7 politických vězňů na Kubě

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vřele vítá propuštění 7 ze skupiny 75 vězňů svědomí na Kubě. Pevně věříme a doufáme, že propuštění zbývajících 45 vězňů Černého jara 2003, ale i všech ostatních politických vězňů na Kubě proběhne co nejdříve. Zároveň také věříme, že se osvobození vězni budou moci rozhodnout, zda oni i jejich rodiny chtějí zůstat na Kubě či zda budou chtít ze země vycestovat.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti oceňuje úsilí a roli katolické církve a španělského ministra zahraničí Moratinose v dosažení dohody. Propuštění tak velkého počtu politických vězňů by znamenalo velmi významný obrat v dosavadním přístupu kubánské vlády.

Pro Českou republiku byl pokrok v oblasti ochrany základních lidských práv a svobod na Kubě vždy prioritou. Věříme a doufáme, že by se propuštění všech nespravedlivě vězněných lidí pouze za odlišný názor na svobodu na Kubě mohlo stát jedním z kroků Kuby směrem k demokracii.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR rovněž velmi vítá ukončení hladovky Guillerma Fariňase a přeje mu brzké zotavení a nabytí síly. Jeho osobní odvahu a boj za svobodu a demokracii na Kubě hluboce oceňujeme.

.