Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika vítá propuštění barmské disidentky

 

Česká republika vítá propuštění Aun Schan Su Ťij a apeluje na barmské úřady, aby její propuštění bylo bezpodmínečné; aby byla respektována její práva bez jakéhokoli omezení, tedy i svoboda pohybu a právo na svobodnou volbu zapojit se do politického života v Barmě

"Aun Schan Su Ťij ví, že v  České republice má věrné přátele, kteří ji podporovali. Přejeme jí mnoho štěstí a doufáme, že ji budeme moci jednou navštívit. Máme z její svobody upřímnou radost." dodal k propuštění ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Propuštění Aun Schan Su Ťij samo o sobě nelze považovat za projev demokratizačních snah vládnoucích vojenských kruhů, v Barmě je nyní okolo 2100 politických vězňů. Vyzýváme proto barmskou vládu, aby i jim umožnila znovu nabýt svobody a plně respektovala jejich práva.

K parlamentním volbám v Barmě konaným 7. listopadu 2010, které proběhly po 20 letech a měly za cíl legitimizovat vládu dvou politických stran spjatých s juntou, bylo vydáno jménem všech členských států EU prohlášení vysoké představitelky EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton, kterým mj. prohlašuje  tyto volby za neslučitelné s mezinárodně přijatelnými standardy a vyzývá k bezpodmínečnému propuštění politických vězňů a k všeobecnému dialogu a účasti všech zainteresovaných na chodu společnosti.

V návaznosti na toto prohlášení Česká republika vyzývá barmské úřady k respektování svobody sdružování a shromažďování a umožnění politické činnosti těm politickým stranám (včetně National League for Democracy), které se rozhodly listopadových parlamentních voleb neúčastnit.

.