Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR k ratifikaci nové smlouvy START Federálním shromážděním Ruské federace

 

Česká republika vítá, že obě komory Federálního shromáždění Ruska, Státní duma i Rada federace, úspěšně ratifikovaly novou smlouvu START. Po ratifikaci Senátem Kongresu Spojených států tak byla splněna další podmínka, aby tato smlouva, jež bude mít v následujících letech významný dopad na mezinárodní strategické prostředí, vstoupila v platnost.

Smlouva, podepsaná prezidenty Obamou a Medveděvem v Praze dne 8. dubna 2010, si klade za cíl omezení strategických jaderných arzenálů obou signatářských zemí, čímž se stává významným příspěvkem k mezinárodnímu úsilí na poli nešíření jaderných zbraní v souladu s Článkem VI Smlouvy o nešíření.

Vítáme, že Ruská federace ratifikací nové smlouvy START potvrdila své odhodlání budovat strategické vztahy se Spojenými státy v duchu spolupráce, vzájemné důvěry, transparentnosti, předvídatelnosti a verifikace. Zároveň tento krok považujeme za významný příspěvek Ruské federace k budování stabilnějšího a bezpečnějšího mezinárodního prostředí i k naplnění jedné z důležitých částí jaderné agendy, představené prezidentem Obamou v našem hlavním městě v dubnu 2009.

Jsme potěšeni, že ratifikací nové smlouvy START jsme se posunuli o něco blíže k naplnění vize této tzv. Pražské agendy. Vyjadřujeme naději, že dalším úsilím mezinárodního společenství bude dosaženo pokroku i v oblasti nešíření jaderných zbraní a v oblasti jaderné bezpečnosti, ke kterému je Česká republika odhodlána přispět.

.