Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskové prohlášení MZV k situaci v Egyptě

 

Vyhrocení násilí v Egyptě v posledních hodinách vyvolává v České republice velkou obavu o další vývoj v zemi, která má tak zásadní vliv na stabilitu a bezpečnost celé oblasti Blízkého východu.

Otevřené násilné střety v ulicích, rostoucí obavy z manipulace původně pokojných demonstrací, útoky proti novinářům i cizincům a zhoršující se bezpečnostní situace civilního obyvatelstva nás vedou k tomu, abychom apelovali na egyptské představitele, aby zajistili bezpečnost v zemi legitimním způsobem. Zdrojem takové legitimity může být pouze okamžité obnovení vlády práva, svobody projevu a respekt k základním lidským právům. ČR vyzývá všechny strany, které se na vývoji v zemi podílejí, aby otevřely cestu k demokratickým reformám a vytvořily předpoklady pro uspořádání spravedlivých a řádných voleb.

„Jsem přesvědčen o tom, že by Evropská unie měla v případě, že se v zemi etabluje demokratický režim, Egyptu výrazně pomáhat. Nejenom krásnými slovy, ale skutečnou pomocí,“ uvedl ministr Karel Schwarzenberg.

MZV situaci pozorně vyhodnocuje a přijímá adekvátní opatření.

.