Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k Bělorusku

 

Česká republika dlouhodobě vyjadřuje své znepokojení z vývoje po prezidentských volbách v Bělorusku v prosinci 2010, zejména z represí vůči účastníkům povolebních protestů a kriminalizace části prezidentských kandidátů.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v této souvislosti sděluje, že Česká republika ve spolupráci s dalšími 13 zeměmi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dne 6. dubna 2011 požádala o aktivaci tzv. Moskevského mechanismu OBSE vůči Bělorusku.

Moskevský mechanismus OBSE umožňuje prostřednictvím vyslání krátkodobé expertní mise sledovat a vyhodnotit stav dodržování závazků v oblasti lidských práv v zemi OBSE, pokud existuje podezření z jejich vážného porušování. Tento mechanismus byl schválen všemi státy OBSE, včetně Běloruska, jako prostředek na podporu lidských práv, základních svobod, demokracie a vlády práva prostřednictvím dialogu a spolupráce. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky věří, že běloruské úřady vytvoří expertní misi podmínky pro práci. Tato iniciativa je součástí trvalého zájmu České republiky o zlepšení stavu lidských práv a rozvoj občanské společnosti v Bělorusku.

.