Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k situaci v Sýrii

 

Česká republika odsuzuje brutální útoky syrského režimu proti demonstrantům ve městě Hamá, které přinesly rozsáhlé ztráty na životech civilistů. Syrské vedení nese za svůj postup vůči neozbrojenému obyvatelstvu plnou zodpovědnost.

Česká republika znovu vyzývá k okamžitému a ověřitelnému zastavení všech násilných operací ozbrojených složek proti demonstrantům a k dodržování základních lidských práv, zejména práva na život a práva na svobodu slova a shromažďování. Česká republika nadále považuje za nepřijatelné, že ze země byli vypovězeni zahraniční novináři, což znemožňuje objektivní zpravodajství. Česká republika apeluje na syrskou vládu, aby umožnila návrat novinářů do země, tak, aby bylo zajištěno nezávislé informování světové veřejnosti.

Česká republika v součinnosti s dalšími členskými státy Evropské unie, svými spojenci a partnery vyvine maximální úsilí, aby mezinárodní společenství pohotově, přiměřeně a co nejúčinněji reagovalo na eskalaci násilí, včetně přijetí sankcí proti dalším představitelům syrského režimu, kteří jsou za stupňování násilí zodpovědní. Česká republika také podporuje země, které  usilují o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jež vyzve syrskou vládu k okamžitému ukončení násilí, respektování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, umožní přístup humanitárních organizací do země a napomůže odstranění omezení svobody médií.

Česká republika opětovně připomíná chvályhodný závazek, k němuž se syrské vedení přihlásilo, a sice že provede reformu politického a hospodářského systému, a očekává jeho bezodkladné naplnění.

.