Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k udělení Nobelovy ceny za mír

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá udělení Nobelovy ceny míru v roce 2012 Evropské unii. Evropská integrace výrazně přispěla k zajištění míru, dodržování lidských práv a prosperity na evropském kontinentu i v sousedních a vzdálenějších regionech.

Podle ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga se jedná o správné rozhodnutí: „Evropská unie byla od svého počátku zamýšlena především jako mírový projekt. Vše ostatní se odvíjelo od této mírové myšlenky.“

Hodnota EU spočívá především v posilování stability, čehož jsme byli svědky po druhé světové válce, po pádu autoritativních režimů v jižní Evropě či po pádu komunistických režimů ve střední, východní a jihovýchodní Evropě. EU je identifikována s šířením hodnot a demokratických norem, a to především v oblasti lidských práv, vlády práva a tržního hospodářství. Díky tomu EU inspiruje reformní a transformační úsilí v některých dalších státech zejm. ve východní a jihovýchodní Evropě a na jižním Kavkaze.  

EU se stala šiřitelkou demokratických a civilizačních hodnot v globálním meřítku, na čemž nic nemění ani současná diskuse o dalším směřování evropské integrace. V tomto kontextu vnímáme Nobelovu cenu míru jako určité "morální povzbuzení" společného evropského projektu, který neztrácí svoji atraktivitu jak v Evropě, tak mimo ní.

.