Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k odsouzení bývalého ministra vnitra Ukrajiny Jurije Lucenka

 

Česká republika přijala s obavou a pohoršením rozsudek Pečerského obvodního soudu v Kyjevě a čtyřletý nepodmíněný trest pro bývalého ministra vnitra Ukrajiny Jurije Lucenka.

Stejně jako v případě bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové, zdůrazňujeme, že soudní proces byl velice vzdálený evropským standardům a lidskoprávním principům. Soudní proces a čtyřletý nepodmíněný trest pro pana Lucenka považujeme za další důkaz selektivní a politicky motivované spravedlnosti na Ukrajině a formu pokračující politické msty proti bývalým vládním představitelům.

 Jsme přesvědčeni, že žádná politická síla na Ukrajině by neměla být vystavena politicky motivovanému trestnímu pronásledování, zvláště pokud se zakládá na zastaralém trestním zákoníku. Měly by také mít možnost účastnit se nadcházejících parlamentních voleb.

Vývoj v odvolacích procesech pana Lucenka i paní Tymošenkové, stejně jako další podobné případy, budeme monitorovat.

Česká republika podporuje evropské integrační ambice Ukrajiny, zároveň však zdůrazňuje, že podmínkou pro dosažení tohoto cíle je vystupování Ukrajiny jako demokratické země respektující vládu práva.

.