Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra Schwarzenberga k úmrtí Oswalda Payá

 

Ministr zahraničních věcí České republiky přijal se zármutkem zprávu o tragické smrti předsedy kubánského opozičního Křesťanského hnutí osvobození a bojovníka za lidská práva na Kubě Oswalda Payá. Jeho vytrvalé a nenásilné úsilí o lepší život všech obyvatel Kuby bylo nejednou v demokratickém světě oceněno a zůstane příkladem pro jeho následovatele.

Kondolenční dopis ministra Schwarzenberga:

Vážená paní Acevedo, vážená Ofélie,

s nesmírným zármutkem jsem přijal zprávu o smrti Vašeho manžela Oswalda Payá. Jeho odchod mě zasáhl stejně jako mnohé občany České republiky.

Touto cestou bych Vám i Vaší rodině chtěl vyjádřit mou nejhlubší soustrast s bolestivou ztrátou, která vás postihla. Jsem si vědom jakou obrovskou ztrátu bude smrt Oswalda znamenat pro všechny jeho příznivce na Kubě i všechny demokraticky smýšlející lidi na naší planetě. Pro mě osobně vždy byl symbolem neúnavného bojovníka za svobodu a za lidská práva všech, kteří jsou nuceni žít v zemích, kde tyto atributy chybí.

Smrt Oswalda mne hluboce zasáhla a je mi to upřímně velmi líto. Vzpomínám na naše osobní setkání, na které nikdy nezapomenu.

S projevem osobní soustrasti

Karel Schwarzenberg

1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí

Pohřeb Oswalda Payá

 

.