Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k vyhlášení konce mezinárodního dohledu nad nezávislostí Kosovské republiky

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá rozhodnutí Mezinárodní řídící skupiny pro Kosovo vyhlásit konec mezinárodního dohledu nad nezávislostí Kosova, které bylo přijato na závěrečném zasedání této skupiny v Prištině dne 10. 9. 2012.

Dne 10. 9. 2012 proběhlo závěrečné zasedání Mezinárodní řídící skupiny pro Kosovo. Mezinárodní řídící skupina shledala naplnění podmínek mezinárodního společenství, ukotvených v Souhrnném návrhu budoucího statusu Kosova (tzv. Ahtisaariho plán), jako zcela dostačující pro to, aby mohla být ukončena činnost Mezinárodního civilního zástupce a jeho kanceláře. S okamžitou platností tak končí právní superiorita Souhrnného návrhu a Ústava Kosovské republiky se stává jediným základem právního řádu země.

Vrchní ředitel evropské sekce Ministerstva zahraničních věcí ČR Jaroslav Kurfürst ve svém vystoupení podtrhl toto rozhodnutí jako logický krok a poděkoval Mezinárodnímu civilnímu zástupci Pieteru Feithovi za jeho přínos k procesu implementace opatření navrhovaných mezinárodním společenstvím.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zároveň vítá rozhodnutí kosovského parlamentu pokračovat ve spolupráci s civilní misí EULEX na posilování vlády práva na území Kosovské republiky. Ministerstvo zahraničních věcí ČR je přesvědčeno, že kosovské odhodlání pokračovat v nastoupené evropské cestě přispěje k prosperitě a stabilitě celého regionu.

.