Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskové prohlášení MZV ČR k dokumentu Evropské komise „Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2012-2013“ ze dne 10. 10. 2012

 

MZV ČR vítá sdělení Evropské komise „Strategie rozšíření a hlavní výzvy v letech 2012 2013“ a v obecné rovině se ztotožňuje se závěry a doporučeními a s hodnocením pokroku dosaženého jednotlivými kandidátskými a potenciálně kandidátskými zeměmi.

Politika rozšíření EU je úspěšným, efektivním a důvěryhodným nástrojem, který přispívá k míru, bezpečnosti a prosperitě na evropském kontinentu. Výsledky za uplynulé období potvrzují pozitivní vliv politiky rozšíření na transformaci a provádění reforem v aspirantských zemích. Pokračování v reformním úsilí v aspirantských zemích s důrazem na vládu práva a demokratické vládnutí je správnou cestou pro další pokrok v politice rozšíření EU. MZV ČR v té souvislosti oceňuje práci Evropské komise.

MZV ČR je potěšeno výsledky Chorvatska v implementaci legislativy EU. Věříme,, že Chorvatsko bude pokračovat v naplňování svých závazků vyplývajících z přístupové smlouvy, že ratifikační proces bude úspěšně dokončen ve všech státech EU a vstup Chorvatska do EU k 1. 7. 2013 se stane realitou.

Souhlasíme s klíčovým významem Turecka pro EU a litujeme, že proces přístupových jednání EU s Tureckem nevykazuje pokrok. MZV ČR považuje za důležité pokračovat v naplňování tzv. pozitivní agendy.

MZV ČR je spokojeno s průběhem přístupových jednání EU s Islandem a doufá, že se podaří udržet dobrou dynamiku v jednáních i v příštích měsících.

Vítáme skutečnost, že v červnu 2012 byla zahájena přístupová jednání s Černou Horou a že země pokračuje v reformním úsilí, zejména v oblastech, které se týkají vlády práva.

Podporujeme již čtvrté doporučení zahájit přístupová jednání s Makedonií a shodujeme se s návrhem Komise, aby otázka sporu s Řeckem ohledně oficiálního názvu makedonského státu byla řešena až v době těchto jednání.

MZV ČR hodnotí pozitivně, že v březnu 2012 Srbsko obdrželo status kandidátské země a doufá, že Srbsko zintenzivní své reformní úsilí a brzy prokáže další pokrok v normalizaci vztahů s Kosovem, aby následně mohla být zahájena přístupová jednání.

Vítáme pokrok, který Albánie učinila v plnění politických kritérií členství v EU v minulém roce a jsme přesvědčeni, že pouze zlepšení spolupráce mezi vládou a opozicí povede k brzkému udělení kandidátského statusu Albánií a následně i ke splnění podmínek pro zahájení přístupových jednání s EU.       

MZV ČR lituje, že se nepodařilo pokročit v evropské cestě Bosny a Hercegoviny a doufá, že v následujícím období dojde k ukončení dlouhodobé politické krize, která znemožňuje efektivní fungování státních institucí a tudíž provádění nezbytných reforem a plnění podmínek procesu integrace do EU.

Vítáme výsledky studie proveditelnosti, které potvrzují, že je s Kosovem možné uzavřít Dohodu o stabilizaci a přidružení navzdory rozdílným pozicím jednotlivých členských států EU k nezávislosti této země. Zapojení Kosova do procesu evropské integrace považujeme za důležité pro stabilitu a prosperitu Kosova i celého regionu.

.