Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k zákonu Ruské federace o NGOs

 

Ministerstvo zahraničí ČR vyjadřuje politování nad tím, že 21. listopadu 2012 vstupuje v Ruské federaci v platnost novela zákona o nevládních organizacích. Ta v současné podobě komplikuje jejich fungování a označuje jako „zahraniční agenty“ ty nevládní organizace, které dostávají finanční podporu ze zahraničí a zabývají se podle zákona tzv. „politickou činností“.

Je zřejmé, že označením s takovými negativními konotacemi jako „zahraniční agent“ může být kompromitována činnost řady významných organizací v Rusku.

Zájem o těsnější spolupráci se zahraničím považujeme přirozený a přínosný. Je proto znepokojivé, že by takovéto spolupráci mohly být kladeny umělé a zbytečné překážky.

Je taktéž překvapivé, že v situaci, kdy se státy Evropské unie a snaží rozvíjet modernizační partnerství s Ruskem a usilují o porozumění, je ruskými úřady takovýmto způsobem vyjadřována nedůvěra vůči zahraničním partnerům a je komplikována spolupráce občanského sektoru našich zemí, který je nejpřirozenějším nositelem modernizace a přátelství mezi našimi národy.

.