Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k případu Sergeje Magnitského

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjadřuje hluboké znepokojení nad tím, že příslušné orgány Ruské federace ukončily vyšetřování smrti právníka Sergeje Magnitského, jenž za nejasných okolností zemřel ve vězení v roce 2009.

V této souvislosti je nutné poznamenat, že podle nezávislého vyšetřování prezidentské komise pro občanskou společnost a lidská práva byl Sergej Magnitský ve vězení vystaven nelidským podmínkám, vědomému zanedbání lékařské péče a mučení.

Kromě toho vyvolává další znepokojení ohledně nestrannosti justice v Ruské federaci fakt, že ruské úřady ve stejnou dobu posmrtně obvinily Sergeje Magnitského z daňového úniku – proces proti němu byl obnoven v březnu a dnes pokračoval.

Ministerstvo zahraničních věcí vyzývá ruské úřady, aby řádně a zcela vyšetřily okolnosti smrti S. Magnitského a zároveň zastavily posmrtné právní kroky proti němu. Kromě toho by zodpovědné ruské instituce měly přijmout příslušné kroky, aby bylo zajištěno, že k podobným případům nedojde v budoucnu.

.