Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení EU k Sýrii

 

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout se ve dnech 6.-7.9.2013 zúčastnil neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí (tzv. Gymnich) v litevském Vilniusu, na jehož okraji proběhly i politické konzultace ministrů EU s ministrem zahraničních věcí USA Johnem Kerrym. ČR na zasedání dne 7.9. podpořila návrh společného prohlášení států EU k aktuálnímu diplomatickému dění kolem útoku chemickými látkami v Damašku dne 21.8.2013. Přikládáme znění prohlášení v neoficiálním českém překladu.

Na předměstí Damašku došlo 21. srpna k rozsáhlému chemickému útoku, který způsobil smrt stovek osob, včetně mnoha žen a dětí. Tento útok byl nepokrytým porušením mezinárodního práva, válečným zločinem a zločinem proti lidskosti. Jednomyslně a co nejdůrazněji jsme tento hrůzný útok odsoudili.

Informace z celé řady zdrojů potvrzují, že k útoku skutečně došlo. Zdají se také poskytovat silné důkazy o tom, že za tyto útoky je odpovědný syrský režim, který jako jediný vlastní v dostatečném množství chemické zbraně a jejich nosiče.

Mezinárodní společenství tváří v tvář tomuto cynickému užití chemických zbraní nemůže zůstat nečinné. Je nutně zapotřebí jasné a silné reakce, která dá najevo, že takové zločiny jsou nepřijatelné a nemohou zůstat nepotrestány. Musíme předejít tomu, aby vznikl hrozivý precedens pro opětovné užití chemických zbraní v Sýrii či jinde.

Evropská unie zároveň zdůrazňuje nutnost pokročit v řešení syrské krize v rámci OSN. Sledujeme pokračující vyšetřování útoku z 21. srpna Organizací spojených národů a další vyšetřování jiných útoků chemickými zbraněmi, ke kterým došlo během tohoto konfliktu. Evropská unie doufá, že předběžnou zprávu z tohoto prvního šetření bude možné zveřejnit co nejdříve a vítá prohlášení prezidenta Hollanda, že s dalšími kroky vyčká na tuto zprávu. Evropská unie vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby spojila své síly k zamezení jakémukoliv dalšímu chemickému útoku. S tímto zřetelem vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby dostála své odpovědnosti a přijala veškerá opatření k dosažení tohoto cíle. Evropská unie a její členské státy jsou připraveny v této souvislosti sehrát plnou a aktivní roli.

Evropská unie připomíná individuální odpovědnost pachatelů tohoto typu útoků, kteří musejí být pohnáni k odpovědnosti, a rovněž úlohu Mezinárodního trestního soudu při vyšetřování a souzení takových činů.

Pouze politické řešení vedoucí k jednotné, inkluzivní a demokratické Sýrii může ukončit strašlivé krveprolití, vážné porušování lidských práv a dalekosáhlou destrukci Sýrie. Široce pojatý diplomatický proces vedoucí k politickému řešení je nyní naléhavější než kdykoliv dříve. Je třeba uspíšit iniciativu za svolání mírové konference Ženeva 2. Evropská unie je připravena poskytnout veškerou potřebnou podporu k dosažení politického urovnání a spolupracovat s partnery a mezinárodními subjekty, zejména s OSN.

Evropská unie jako největší dárce dostojí svému závazku poskytovat pomoc a podporu všem, kteří ji v důsledku syrského konfliktu potřebují. Bude nadále připravena asistovat při rekonstrukci, obnově a transformaci Sýrie v souladu s potřebami syrského lidu.

.