Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV k výsledkům práce inspekční mise OSN v Sýrii

 

Na základě zprávy vyšetřovací mise OSN, která působila v Sýrii, se potvrdilo, že 21. srpna došlo skutečně k použití chemických bojových látek v hlavním městě Damašku.

MZV vítá, že se podařilo inspektorům OSN jejich práci dokončit a vyhodnotit. Zjištění inspektorů o užití chemický bojových látek jsou nesmírně závažná. MZV považuje užití chemických zbraní jako naprosto nepřípustné a maximálně odsouzeníhodné.  V této souvislosti se plně ztotožňujeme s dnešním prohlášením Vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové ke zmiňované zprávě inspektorů OSN.  

MZV vítá a podporuje Rámcovou dohodu mezi USA a Ruskem, která by měla směřovat k zajištění a předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu a jejich následnou likvidaci.  Vyzýváme politické vedení Syrské arabské republiky k dodržování podmínek a implementaci Rámcové dohody včetně závazků plynoucích z deklarovaného úmyslu Sýrie přistoupit k  Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení. MZV podporuje zastřešení implementace Rámcové dohody formou rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

MZV nadále vnímá jako jediné dlouhodobé řešení syrského konfliktu prostřednictvím mírového a diplomatického jednání.

.